[ Strona główna ]

RACJE

NA WAKACJE :)

Artykuły i nagrania nowe i nienowe, pogodne, żartobliwe lub zjadliwe, w sam raz, żeby się rozchmurzyć lub pobudzić, gdy na dworzu deszcz, w morzu sinice a kleszcze w lesie i na łące. Strona zawsze w budowie :). Zapraszamy!


O PIĘKNIE, SZCZĘŚCIU I WDZIĘCZNOŚĆI


Zastanawiacie się, czy lepiej i słuszniej jest dążyć do osobistego szczęścia i zadowolenia z życia, czy raczej żyć dla innych, według wartości i w dążeniu do realizacji szlachetnych ideałów? Mamy dobrą wiadomość! Jedno nie wyklucza drugiego, a może nawet nie może istnieć bez drugiego. O zadowolenie z życia i szczęście osobiste najłatwiej, gdy troszczymy się o bliskie związki z ludźmi i o wartości: etyczne i estetyczne, co świetnie, na przykładzie piękna i wdzięczności, ilustrują materiały filmowe niemiecko-brytyjskiego serwisu Kurzgesagt - In a Nutshell. Bardzo mądre i bardzo przyjehne w odbiorze :)

ANTIDOTUM NA NIEZADOWOLENIE?



DALCZEGO PIĘKNO NAS USZCZĘŚLIWIA?


Andrzej Dominiczak

UWAGA! UWAGA! NIC SIĘ NIE STAŁO

Do namysłu na plaży, w lesie lub na łące


30 lipca stwierdzono w Polsce rekordową na ten dzień liczbę zakażeń wirusem Sars-Cov-2. Zdiagnozowano 615 nowych przypadków, a kolejnych piętnastu chorych na Covid-19 zmarło. Te niewesołe wiadomości skomentował w studiu TVN 24 jakiś pisowski cymbał: - Nic się nie stało! - bałaknął – ludzie i tak umierają codziennie.

[ Przeczytaj cały felieton ]

Sreve Cuno

JAK CZYNIĆ CUDA?

Poradnik dla kandydatów na boga


Dzisiejsi bogowie to w większości patentowane lenie. Cuda czynią rzadko lub wręcz wcale, czemu i my - ich wyznawcy - jesteśmy winni; nie wymagamy bowiem od nich tyle, co kiedyś. Dawni bogowie umacniali swoją wiarygodność, inscenizując spektakularne wydarzenia, które zachwycały widownię i jednocześnie wynosiły ich samych ponad zwykłych śmiertelników: kwiaty lotosu wyrastały z miejsc, po których stąpał mały Budda; Zeus miotał piorunami w nieposłusznych i zamieniał niemowlęta w ludzi dorosłych; Mahomet rozciął księżyc, a bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba rozdzielił Morze Czerwone i całe tysiąclecia przed Kongresem Stanów Zjednoczonych sprawił, że osły przemówiły ludzkim głosem.

[ Przeczytaj cały felieton ]


Richard Dawkins

RELIGIOL


Religiol jest silnym narkotykiem oddziałującym bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Nawet w niewielkich dawkach wywoływać może poważne zaburzenia zachowania, mające często charakter socjopatyczny lub autodestrukcyjny. Zażywanie religiolu powoduje zmiany w mózgu dziecka prowadzące do zaburzeń myślenia w wieku dorosłym. Może być również przyczyną występowania opornych na leczenie zespołów urojeniowych.

[ Przeczytaj cały felieton ]


Andrzej Dominiczak

STOPA PIELGRZYMA


Któż, jeśli nie pielgrzym, docenić potrafi rolę stóp w naszym życiu! Niegdyś przedmiot wielkiej troski i ważny element kanonu piękna kobiecego, dzisiaj starannie obute, wożone samochodem lub schowane pod biurkiem – stopy uchodzą naszej uwadze. Leonardo da Vinci uważał je za dzieło sztuki i arcydzieło sztuki inżynieryjnej – my patrzymy na nie z góry w sensie dosłownym i metaforycznym. Poeci nie śpiewają o nich pieśni, nie oddają ich piękna na płótnie malarze, nie rozmawiamy o nich z przyjaciółmi. Lekceważymy je nawet w chorobie!

[ Przeczytaj cały delieton ]


Kurt Vonnegut

DLACZEGO MÓJ PIES NIE JEST HUMANISTĄ?




Kiedyś byłem harcerzem. Mottem harcerzy, jak sami wiecie, jest hasło "czuj, czuj, czuwaj!". Tak więc parę lat temu napisałem przemówienie na wypadek, gdybym miał zostać laureatem literackiej Nagrody Nobla. Przemówienie miało jedynie pięć wyrazów. Myślę, że lepiej na tym wyjdę jeśli użyję go tutaj. Jak to mówią "raz kozie śmierć". Oto ono: "Zrobiliście ze mnie starego starego człowieka."

[ Przeczytaj cały feleton ]


PO CO KOMU WAKACJE?

Justna Smoleń Starowieyska, Marek Głowacki i Andrzej Dominiczak


"Racje" nie byłyby sobą, gdyby nie zastanawiały się nad sensem rego, co rrobią - również w wakacje. Zaprszamy do wysłuchania i obejrzenia rozmowy, w której zastnawiamy się, czy wakcje w ogóle mają sens, zwłaszcza gdy lubimy i ceenimy, to, co robimy przez cały rok.






Racje - strona główna
Strona "Sapere Aude"