[ Strona główna ]


RACJE

Kwartalnik humanistyczny

PO NAMYŚLE

Miesięcznik w kwartalniku


Wrzesień 2019

Joanna Hańderek

POLITYKA JAKO NAMYSŁ, DEBATA I WAŻENIE RACJI

Dlaczego kandyduję - list do świeckich humanistów


Na co dzień zajmuję się filozofią, krytycznym myśleniem i badaniem kultury współczesnej, a w jej ramach przede wszystkim kultury wykluczenia, stosunków międzyludzkich i stosunku ludzi do innych zwierząt. Problemy te mają ciekawy wymiar teoretyczny, ale równie ważny lub wręcz ważniejszy jest ich wymiar praktyczny – codzienne cierpienie milionów ludzi i zwierząt poddanych dyskryminacji lub okrutnemu traktowaniu. Do czegoś to zobowiązuje, trzeba się zaangażować. Pozwólcie pomarzyć...

Marzę zatem o polityce wolnej od nienawiści, opartej na przemyślanych projektach, rzeczowej, przyjaznej debacie i ważeniu racji. Tak, również w sejmie Rzeczpospolitej! Szalone? A może realne? Może warto poprzeć kogoś, komu marzy się taka polityka?

Żyjemy w świecie szybkich komunikatów, krótkich wiadomości, memów i gorących newsów. Czy jednak sejm powinien obradować w medialnym zgiełku i chorobliwej gorączce? Czy obrady powinny się sprowadzać do wzajemnych oskarżeń i połajanek?

Moim zdaniem Rzecznik Praw Obywatelskich powinien mieć czas na rozmowę, tak samo jak poseł opozycji powinien mieć czas na rozwinięcie swoich myśli. Sejm to agora, gdzie ludzie powinni się słuchać i starać się dogadać, inaczej może się okazać, że inni ludzie wyjdą na ulicę – a to jest zawsze niebezpieczne i nieprzewidywalne. I z pewnością nie prowadzi do wypracowania i wyboru najlepszych rozwiązań naszych wspólnych problemów! Dlatego mówię: dość haseł, dość skrótów i językowej agresji. Potrzebujemy namysłu i rzeczowej debaty, potrzebujemy dialogu i porozumienia. Szalone? Realne? Nie dowiemy się nigdy, jeśli nie spróbujemy. Dlatego warto iść na wybory i poprzeć kandydatów, którzy nie chcą robić szumu, lecz chcą rozmawiać. Dlaczego mielibyśmy być tylko cyniczni? Przecież chodzi o naszą przyszłość.

Jeśli mnie wybierzecie, będę się starać, by powyższe ideały przyjęły kształt konkretnych działań i projektów politycznych, które przyczynią się do stopniowego ukształtowania naszej wymarzonej, humanistycznej kultury politycznej. Między innymi zamierzam:

    Utworzyć zespół parlamentarny, którego głównym celem będzie troska o merytoryczną wartość projektów ustaw i rzeczowy, przyjazny charakter pracy nad nimi w komisjach i podczas sesji plenarnych. Do współpracy z zespołem będą zapraszani naukowcy i specjaliści z rożnych dziedzin, ale również filozofowie i etycy; w przypadku wielu problemów bowiem myśl krytyczna i refleksja typu filozoficznego są równie ważne jak widza specjalistyczna.

    Wspólnie z innymi zwolennikami państwa świeckiego pracować nad optymalnym modelem świeckości i konkretnymi projektami ustawodawczyni (konkordat z niewierzącymi?) godzącymi wartości związane z ideą świeckości z realiami polskiej kultury i sytuacji politycznej.

    Podejmować inicjatywy polityczne z zakresu szeroko rozumianej oświaty i edukacji społecznej zmierzające do rozwoju autonomii poznawczej, moralnej i obywatelskiej Polaków w duchu Kantowskiego „Sapere Aude”, głównej idei oświecenia i fundamentu demokracji liberalnej. Społeczeństwo i jednostki, które nie dają sobie prawa do samodzielnego myślenia i samodzielnych opinii nie rozumieją potrzeby respektowania praw i wolności innych ludzi, nie rozumieją idei państwa prawa i konieczności poszanowania godności każdego człowieka. Nie rozumieją nawet, czym jest ludzka godność. Demokracja we współczesnej formie to świat ludzi dojrzałych społecznie, uznających własną i cudzą autonomię. Inaczej nie może istnieć.

    Organizować sesje tzw. demokracji deliberatywnej łączącej troskę o wartość merytoryczną inicjatyw politycznych z konsensualnym charakterem debaty.

    Dbać o wysoki poziom merytoryczny i wysoką kulturę współpracy we własnym, lewicowym klubie parlamentarnym. Autentyczna lewica powstała i zawsze była projektem łączącym wrażliwość społeczną z intelektualną refleksją i ideowością opartą na przekonaniu, że lepszy i bardziej sprawiedliwy świat jest możliwy, jeśli będzie bardziej rozumny. Zauważył to niegdyś wybitny filozof i jeden z twórców współczesnej kultury demokratycznej, Bertrand Russell. W jednym ze swoich esejów stwierdził wprost, że: „wzrost racjonalności, teoretycznej i praktycznej, jest warunkiem wszelkiego postępu i poprawy ludzkiego bytu”. Prawdę tę Europejczycy pojęli już dawno i od dawna rozumnie i skutecznie pracują nad poprawą ludzkiego bytu. Dzisiaj są zdrowsi, bogatsi i szczęśliwsi niż mieszkańcy innych części świata. Jeśli chcecie żyć lepiej, godniej i po prostu tak jak wam się podoba, głosujcie na lewicę: rozumną i wrażliwą społecznie. Rząd nie będzie się wtrącał w wasze życie prywatne, ale zatroszczy się, byście żyli bez lęku o przyszłość.

Joanna Hańderek kandyduje do sejmu z listy lewicy w Krakowie, okręg wyborczy nr 13, lista nr 3, miejsce na liście 11.

Więcej na temat wartości, poglądów i planów politycznych politycznych Joanny Hańderek na facebooku. Tu:

https://www.facebook.com/Joanna-Ha%C5%84derek-1429238277289875/

i tu:

https://www.facebook.com/events/423425148520700/








Racje - strona główna
Strona "Sapere Aude"


Symptoma